jubileumslogo-2024-white

De fleste har hørt at kollagen er bra for huden, men hva er egentlig kollagen og hvorfor er det viktig for deg?

Kollagen er et protein som hovedsakelig består av aminosyrene gutamin, prolin og glysin. Kollagen produseres naturlig i kroppen og er hovedkomponenten i hud, sener, ledd og brusk.
Hva er egentlig kollagen og hvorfor er det viktig for deg?
Sammen med bindevevsproteinene elastin og keratin er kollagen ansvarlig for hudens elastisitet og struktur. Mangel på kollagen fører dermed til at strukturen i huden svekkes og hudens linjer kommer tydeligere frem.
 
I alderen fra 25 til 40 år vil kollagenlagrene i kroppen reduseres med 30 %. Studier gjort på kollagenets anti age effekt viser at kollagen har en betydelig påvirkning på hudens elastisitet, fuktnivå og overflate. Forskning viser også at et økt inntak av kollagen over tid trolig bidrar til å redusere forekomsten av rynker.
 
Tidlig forebygging av tap av kollagen er derfor viktig. Selv om kollagenproduksjonen har begynt å falle, kan inntak av matvarer rike på proteinet hjelpe til med å gjenopprette kollagenlagrene. Gode kilder er eksempelvis kjøtt, spesielt fra storfe og kylling, fisk rik på omega 3, gelatin, frukt og grønnsaker.
 
Økte kollagenlagre vil i tillegg til å gi huden noe av sin elastisitet tilbake også gi deg et bedre immunforsvar og et sterkere skjelett.
 
Julie Svenneby-Arvnes Fornebuklinikken
Skrevet av:

Julie Svenneby-Arvnes

Fagansvarlig kosmetisk sykepleier  
Julie Svenneby-Arvnes
11.04.2018
Relaterte artikler
Julaine-hudbehandling
14.09.2026

Vi inviterer til en inspirerende kveld fylt med faglig kunnskap om Juläine biostimulerende behandling og eksklusive tilbud.

Hvor: Fornebuklinikken
Når: Onsdag 23. september kl. 17.00–20.00
Påmelding: info@fornebuklinikken.

readmore
kosmetiske-behandlinger - Velkommen til Juläine kundekveld
Kvinne får injeksjonsbehandling biostimulator
10.09.2026
Biostimulatorer er injeksjonsbehandlinger som har som mål å stimulere hudens egen produksjon av kollagen. I motsetning til fillere, som tilfører volum direkte, virker biostimulatorer ved å påvirke hudens struktur og kvalitet gradvis over tid.
readmore
kosmetiske-behandlinger - Hva er biostimulatorer?
Dr. Tvedt og operasjonssykepleier Helene Wilding opererte på konferanse i Porto

Dr. Bjørn Tvedt og operasjonssykepleier Helene Wilding har bidratt på konferanse i Porto

ansikt - Dr. Bjørn Tvedt og operasjonssykepleier Helene Wilding har bidratt på konferanse i Porto
01.07.2026
Vi er stolte over at vår erfarne kirurg dr. Bjørn Tvedt og vår meget dyktige operasjonssykepleier Helene Wilding har vært invitert til å bidra med sin kompetanse på ansiktskirurgi på konferansen NOS&FAC26 i  Porto . 
readmore
ansikt - Dr. Bjørn Tvedt og operasjonssykepleier Helene Wilding har bidratt på konferanse i Porto